جشنواره ملی زن و علم

دکتر نصیری قیداری: برای دانشگاه کارآفرین مادران و دختران باید کارآفرینی را جدی بگیرند

/رییس دانشگاه شهید بهشتی در آیین اختتامیه سومین جشنواره زن و علم با اشاره به اینکه مشارکت بانوان امروز در همه فعالیت‌ها تاثیرگذار است، گفت: اگر می خواهیم نسل سوم دانشگاه‌های ما کارآفرین باشند، مادران و دختران ما باید کارآفرینی را جدی بگیرند.
اگر می خواهیم نسل سوم دانشگاه‌ها کارآفرین باشد، مادران و دختران باید کارآفرینی را جدی بگیرند

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سعداله نصیری قیداری در آیین اختتامیه سومین جشنواره زن و علم گفت: امروز دلیلی ندارد زنان ایرانی در جبهه ای عقب بمانند، آنها باید خود را در همه امور و فعالیت ها به ویژه در قوای سه گانه و دانشگاه که عرصه ای برای یادگیری و ارتقا است، دخالت دهند.

وی جمعیت زنان کشور را ۴۰ میلیون نفر اعلام کرد و یادآور شد: نقش بانوان در وجوه توسعه کشور بی بدیل است، ُرکن َرکین خانواده زنان هستند و اگر امروز سخن از دانشگاه نسل سوم و چهارم به میان می آوریم، امیدواریم سیاست گذاران علم و فناوری برنامه ای عملی و علمی برای این اصلاحات خوب آماده کنند.

رییس دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد که مادران باید کارآفرین باشند تا فرزندان کارآفرین تربیت کنند، اگر می خواهیم نسل سوم دانشگاه ما کارآفرین باشد، مادران و دختران ما باید کارآفرینی را جدی بگیرند.

دکتر نصیری قیداری همچنین به اهمیت قائل شدن یونسکو برای گرامیداشت زن و علم اشاره و خاطرنشان کرد: یونسکو برای علم برنامه های خوبی دارد و ۱۱ فوریه را با عنوان روز جهانی زن و علم نامگذاری کرده است چرا که وظیفه دارد زنان توانمند در عرصه را تشویق کند.

وی در ادامه سخنان خود به وظایف معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: رسیدگی به حقوق زنان و ارتقای شاخص های وضعیت زنان از وظایف این معاونت است، همچنین اقدامات ارزشمند دیگری با توجه به اسناد بالادستی در حوزه زنان پیش بینی شده است.

رییس دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: ما می خواهیم به دنیا بگوییم، مریم میرزاخانی در مسیر علم، الگوی ما است. وی نخستین بانویی بود که جایزه فیلدز ریاضی را از آن خود کرد.

دکتر نصیری قیداری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران، زنان می توانند در بالاترین جایگاه ها قرار بگیرند به آمار حضور خانم ها در دانشگاه شهید بهشتی اشاره کرد و افزود از حدود ۸۹۰ کارمند این دانشگاه ۴۶ درصد را زنان تشکیل می دهند؛ این دانشگاه ۸۵۱ عضو هیأت علمی دارد که از این تعداد ۱۷۰ نفر زن هستند البته در این چند سال اخیر، جذب هیأت علمی زن و مرد در دانشگاه شهید بهشتی به طور تقریبی برابر بود و در گذشته چنین فرصتی وجود نداشت.

وی اعضای هیأت علمی بالای ۷۰ سال در دانشگاه شهید بهشتی را ۱۹ نفر عنوان کرد که زنان در این لیست حضور ندارند. در سال های اخیر به دلیل استقبال زنان از تحصیلات عالی، حضور آنها در صحنه دانشگاه موثر بوده است.

رییس دانشگاه شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: امروز کسی منکر محوری بودن نقش علم در توسعه کشورها نمی شود. هیچ توسعه ای بدون دانایی و علم معنی ندارد و کشورهایی پیشرو هستند که دانش و علم را محور توسعه قرار می دهند.

دکتر نصیری قیداری ادامه داد: این کشورها در مسیر پیش رو، برنامه و بودجه دارند، البته بودجه فقط تعیین کننده نیست و برنامه هم باید با درایت و دقت خاص تهیه شود.

دبیرخانه جشنواره

منطقه سربرگ نوار کناری خود را در حال حاضر خالی است. عجله کنید و اضافه کردن برخی از ویدجت.