جشنواره ملی زن و علم

دکتر ابتکار: زنان در عرصه‌های گوناگون تولید دانش حضور فعال دارند

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به حضور نقش آفرین زنان در عرصه های مختلف علم و فناوری علی رغم همه موانع و سقف های شیشه ای گفت: در اوایل انقلاب ۳۶ درصد کودکان دختر بی سواد بودند که این میزان در حال حاضر به یک تا دو درصد رسیده است .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر معصومه ابتکار در آئین اختتامیه سومین جشنواره ملی زن و علم با بیان نقش انقلاب اسلامی در ایجاد زمینه حضور بانوان در عرصه های گوناگون افزود: این امر برخلاف تصور عده ای است که فکر می کنند حضور زنان در جمهوری اسلامی ایران محدود است و زنان منزوی هستند.
وی با اشاره به تأکیدات امام راحل و مقام معظم رهبری بر حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی خاطر نشان کرد: علیرغم همه این تأکیدات این همت زنان ایرانی بوده است که با وجود همه موانع و سقف های شیشه ای مسئولیت های چندگانه از نقش همسری و تربیت فرزندان تا حوزه های مدیریتی را پذیرفتند و این نشان می دهد که زنان توانستند فاصله ها را کم کنند و از موانع عبور کنند و امروز شاهد رشد شتابان زنان در عرصه های علمی هستیم.
ابتکار با تأکید بر ضرورت ارائه آمارهای واقعی از فعالیت های علمی ایران خاطر نشان کرد: در جامعه ما زنان ایرانی با تلاش و همتی که داشتند و با استقامت و صبری که به خرج دادند به ویژه در عرصه های علمی امروز نه تنها موجب کاهش بی سوادی در میان آن ها شده است بلکه شاهد حضور آن ها در عرصه های مختلف هستیم.
به گفته وی در زمان انقلاب ۳۶ درصد کودکان دختر بی سواد بودند و امروز این میزان به کمتر از یکی، دو درصد رسیده است و تلاش داریم با همکاری وزارت آموزش و پرورش این میزان را به صفر نزدیک کنیم.
ابتکار تأکید کرد: در اوایل انقلاب کمتر از سه تا چهار درصد زنان تحصیلات دانشگاهی داشتند که در حال حاضر این میزان به ۲۵ درصد افزایش یافته و ۲۵ درصد زنان ما تحصیلات بالاتر از سطح دیپلم دارند و این امر نیز رو به رشد است.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اعلام یونسکو برای مشارکت زنان در عرصه های علم و فناوری از ۲۷.۷ به ۳۱.۲ درصد افزود: علاوه بر آن در کنکور سراسری شاهد هستیم که دختران عرصه های مختلف را درمی نوردند ضمن آنکه درصد قابل توجهی از اعضای هیأت علمی دانشگاه های وابسته به وزارت علوم و وزارت بهداشت از میان بانوان است که این امر نشان می دهد که هیچ مانعی برای حضور زنان در عرصه های علمی، ملی و بین المللی وجود ندارد.
وی با اشاره به رتبه ایران در شاخص HDR گفت: ارتقای شاخص ایران در این زمینه توجه ما به بخش آموزش بوده است و ما باید تلاش کنیم که آمارهای درستی ارائه شود تا وجهه کاملی از جمهوری اسلامی ایران در دنیا ارائه شود.
ابتکار با اشاره به چهره های شاخص زنان در عرصه های علمی ایران با تأکید بر اینکه این افراد ستاره های درخشان آسمان علمی ایران هستند، افزود: در زمان شیوع کوید ۱۹ بانوان توانستند دستاوردهای مهمی از درمان تا تشخیص و تولید واکسن ارائه دهند که این امر نشان دهنده نقش و تأثیر زنان در اقتدار علمی است.
وی تأکید کرد: امسال ما در کنار برگزاری جایزه مریم میرزاخانی، با همکاری پژوهشگاه رویان اقدام به برگزاری جایزه دکتر پروانه فرزانه کردیم. وی یکی از زنان فرهیخته کشور بود که اخیرا مرحوم شده اند و وی در زمان حیاتش توانست بانک ژن را ایجاد کند و به عنوان یک پشتوانه مهم علمی اطلاعات ژنتیک را در اختیار محققان قرار دهد.
به گفته وی امسال اولین دوره جایزه دکتر فرزانه برگزار می شود و ابراز امیدواری کرد که این جایزه روند رو به رشدی داشته باشد.

دبیرخانه جشنواره

منطقه سربرگ نوار کناری خود را در حال حاضر خالی است. عجله کنید و اضافه کردن برخی از ویدجت.