جشنواره ملی زن و علم
اعطای جایزه مریم میرزاخانی به زنان نخبه کشور

اعطای جایزه مریم میرزاخانی به زنان نخبه کشور

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، دکتر الهه حجازی، مشاور وزیر علوم در امور زنان در نشست خبری این جایزه که روز گذشته برگزار شد، به نحوه شکل­‌گیری آن اشاره کرد و گفت: «ایده جایزه زنان در علم، با پیشنهاد دکتر اکرم قدیمی، در دومین جلسه شورای سیاست­‌گذاری امور زنان و خانواده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح شد. با توجه به بررسی‌­های صورت گرفته که نشان­‌دهنده فعالیت­‌های مثبت و مفید زنان عضو هیات علمی دانشگاه‌ها­ست؛ جایزه زنان در علم، سهم آنان در حوزه‌های علمی کشور را هر دو سال یک بار رصد و به جامعه معرفی می‌کند تا از آنها تقدیر شود.»

او افزود: «در حال حاضر حدود ۱۷ درصد اعضای هیات علمی دانشگاه­‌های کشور را زنان تشکیل می‌دهند. هدف مجموعه ما این است که با شناسایی و معرفی پژوهشگران برگزیده که تولیدکننده دانش واقعی هستند، فرصت‌­های بیشتری برای ارتقای پژوهشگران زن فراهم کنیم.»

حجازی به شیوه‌نامه تدوین و شاخص‌­های ارزیابی این جایزه اشاره کرد و گفت: «شاخص­‌های ارزیابی در سه بخش اصلی شامل انتشارات (مقاله، کتاب) (۴۰ امتیاز)، طرح و دستاوردهای پژوهشی و فناورانه (۳۰ امتیاز)، فعالیت‌‌های توسعه و ترویج علم (۳۰ امتیاز) است. هر کدام از بخش‌­ها، به زیرشاخه‌های مختلفی تقسیم شدند. برخی از این موارد اجرای طرح‌­های پژوهشی برتر، نگارش مقالات و کتاب­‌ها، نوآوری و اختراع، ایجاد شرکت دانش‌­بنیان، تولید دانش فنی، ایجاد کرسی‌­های نظریه‌­پردازی­، ایجاد رشته جدید دانشگاهی، راه‌اندازی مراکز و پژوهشکده­‌های دانشگاهی، مشارکت بخشی، ارتباط با رسانه‌ها، عضو مؤسس انجمن‌های علمی، عضو هیات مدیره انجمن‌های علمی، سردبیری و مدیر مسئولی نشریه‌های علمی است.»

در ادامه این نشست دکتر اکرم قدیمی، دبیر اجرایی جایزه زنان در علم گفت: «برای تعیین شاخص­‌ها، تمام شاخص‌­های موجود مثل شاخص­‌های پژوهشگران برتر و ارتقا مورد بررسی قرار گرفتند. در مجموع از حدود ۲۵۰ شرکت‌کننده در این رویداد، ۲۱۶ نفر بعد از پالایش اولیه واجد شرایط شرکت تشخیص داده شدند. از این ۲۱۶ نفر، ۲۸ نفر استاد تمام، ۴۱ نفر دانشیار، ۶۳ نفر استادیار و ۸۴ نفر کارشناس و مربی (در قالب کارشناسی ارشد و دکترا) هستند.»

همچنین دکتر الهه حجازی، مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده در ادامه گفت: «فراخوان از طرق مختلف به ویژه از طریق اتوماسیون، به رؤسای دانشگاه‌­ها ارسال شد. متاسفانه در بعضی از دانشگاه­‌ها این فراخوان از دفتر ریاست بیرون نرفت و باعث حضور محدود شرکت­‌کنندگان از بعضی دانشگاه‌های بزرگ شد.»

او درباره گروه‌های مورد ارزیابی و تعداد برگزیدگان گفت: «ارزیابی در گروه­‌های تخصصی علوم کشاورزی و صنایع غذایی، علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم انسانی و هنر صورت گرفته است. در این دوره، تصمیم بر آن شد که فراخوان فقط به دانشگاه‌­ها و مراکز پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال شود تا کار با کیفیت بالا اجرا شود. بنابراین، دانشگاه­‌های علوم پزشکی و حوزه‌­های علمیه در اولین دوره جایزه زنان در علم وارد چرخه ارزیابی نشدند. به طور کلی در هر یک از این گروه‌­ها، از سه برگزیده با رتبه­‌بندی اول تا سوم و یک نفر نیز به عنوان برگزیده جوان، با اعطای مدال، لوح و جایزه نقدی تقدیر خواهد شد؛ اما به دلیل سخت‌گیری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ارزیابی دوره اول و در نظر گرفتن حداقل امتیاز ۷۰، تعداد برگزیدگان این دوره حدود ۲۰ نفر است.»

حجازی در ادامه به بیان ویژگی­‌های این جایزه پرداخت و گفت: «جایزه بخش جوان که در تمام گروه­‌های مورد بررسی وجود دارد، به نام مریم میرزاخانی که یک چهره برجسته علمی است نام‌گذاری شده است. ویژگی دیگر این است که این جایزه علاوه بر دانشگاه‌­ها به برگزیدگان مؤسسه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و مراکز پژوهشی که از وزارت علوم مجوز دارند نیز تعلق می­‌گیرد.»

مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده افزود: «ما امیدواریم برای ادامه یافتن این روند، بنیاد غیردولتی تشکیل شود تا به این ترتیب تمام پیشنهادهای سازنده مثل در نظر گرفتن نخبگان خارج از کشور و یا تقدیر از پیشکسوتان، در دوره­‌های بعدی مورد توجه قرار گیرد.»

در این نشست اعلام شد که جایزه برگزیدگان این رویداد، سکه تمام‌ بهار آزادی، مدال ویژه، از جمله مدال برگزیده بخش جوان مزین به تصویر مریم میرزاخانی، لوح تقدیر از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو است. در پایان این نشست خبری، دکتر ابراهیم خدایی عضو شورای سیاست‌گذاری جایزه و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور روش‌­های سنجش و ارزیابی و نتایج داوری این دوره از جایزه زنان در علم را تایید و برای تداوم جایزه زنان در علم پیشنهاد تاسیس بنیادی در این باره را ارائه و اظهار امیدواری کردند که در آینده این جایزه به صورت منطقه ای و جهانی اجرا شود.

دبیرخانه جشنواره

منطقه سربرگ نوار کناری خود را در حال حاضر خالی است. عجله کنید و اضافه کردن برخی از ویدجت.